Świat bardzo się zmienił dzięki innowacyjności człowieka – wystarczy pomyśleć, jak duży rozwój technologiczny miał miejsce w ciągu ostatnich 10 czy 20 lat. Dotyczy to szczególnie przemysłu i budownictwa – w tym instalacji sanitarnych. Większość istniejących klimatyzatorów, które są obecnie wymieniane, ma od 8 do 30 lat. Nowoczesne jednostki mają o 20-50% większą wysokość, długość i szerokość. Pozwala to na zastosowanie pokaźniejszej cewki, co z kolei podnosi wydajność klimatyzatora. Ze względu na taki rozmiar nowoczesnych klimatyzatorów, obecna lokalizacja istniejącego urządzenia może nie pasować na nowy. Czasami musi on zostać przeniesiony, szczególnie jeśli istnieją przepisy dotyczące wolnej przestrzeni wokół tego typu sprzętu. Inne wymagają, aby znajdował się w pewnej odległości od licznika mediów. W niektórych przypadkach powoduje to dodatkowe koszty. Jednak nowoczesne klimatyzatory zapewniają również wiele zalet – są znacznie cichsze i wydajniejsze niż starsze wersje, więc te korzyści często rekompensują trudy ich instalacji bądź wymiany.

Jak działa centralna klimatyzacja?

Centralny klimatyzator działa przy użyciu pieca lub wentylatora do wciągania ciepłego powietrza przez kanał w domu – gdy jest ono wdmuchiwane przez wężownicę parownika, znajdującą się zwykle nad piecem, ciepło jest z niego usuwane i następuje chłodzenie. Odprowadzone ciepło absorbuje czynnik chłodniczy przepływający przez wężownicę, który następnie jest pompowany do skraplacza – części klimatyzatora znajdującej się poza domem. Skraplacz usuwa to ciepło do powietrza na zewnątrz, schładzając czynnik chłodniczy, który zostaje następnie wysyłany z powrotem do domu, aby rozpocząć proces od nowa.

Instalacja klimatyzacji krok po kroku

Aby montaż klimatyzacji przebiegał sprawnie i bezproblemowo, warto trzymać się kilku podstawowych kroków.

Wybór klimatyzatora – pierwszym krokiem do instalacji centrali klimatyzacyjnej jest znalezienie jednostki klimatyzacyjnej. Najlepiej poszukać jej w Internecie – można zobaczyć różne marki i porównywać koszty.

Montaż jednostki wewnętrznej i zewnętrznej – niezbędne będą profesjonalne zestawy montażowe ze stelażem.

Podłączenie instalacji elektrycznej – połączenie jednostek przewodami elektrycznymi.

Montaż instalacji freonowej – w miedzianych rurach będzie przepływać czynnik chłodniczy.

Odpowietrzenie instalacji – polega na usunięciu z niej powietrza i wilgoci poprzez wytworzenie próżni.

Usunięcie skroplin – skropliny z parownika powinny być odprowadzone odpowiednim przewodem na zasadzie działania grawitacyjnego.

Uruchomienie klimatyzatora – warto sprawdzić, czy wszystko działa sprawnie. Konieczna jest również kontrola ciśnienia na manometrach oraz temperatury powietrza nawiewanego.

Czynniki wpływające na koszt klimatyzacji

Koszt instalacji klimatyzacji w domu zależy od wielu różnych czynników.

Metraż domu

Koszt instalacji systemu klimatyzacji zależy od wielkości domu i urządzenia. W przypadku większych przestrzeni potrzeba bardziej wytrzymałego i wydajnego systemu. Jednak dzięki postępom w technologii chłodzenia, nawet w największych domach łatwo jest utrzymać chłód i komfortową temperaturę – od piwnic po sypialnie na najwyższych piętrach.

Pożądana temperatura

Dużo zależy od tego, czy chcemy schłodzić cały dom, czy raczej utrzymać komfortową temperaturę w określonych pomieszczeniach. Czy podczas gorących miesięcy włączamy klimatyzację na 50% czy 100% czasu? Koszt instalacji będzie zależał od pożądanego komfortu termicznego.

Wydajność domu

Jeśli dom posiada świetną izolację, niewiele okien wychodzących na zachód i odpowiednią osłonę drzew, prawdopodobnie już dobrze sobie radzi z utrzymywaniem naturalnego chłodu w cieplejszych miesiącach. Jeśli jednak pada na niego dużo naturalnego światła i ma słabą izolację, niezbędny będzie bardziej efektywny system chłodzący.

Pożądana wydajność klimatyzatora

Wydajność klimatyzatora to stosunek ilości usuwanego ciepła do mocy użytej do schłodzenia przestrzeni. Jest to omawiane w systemie klas efektywności klimatyzatorów „SEER”. Ważne jest, aby zastanowić się, jaki poziom wydajności najlepiej pasuje do danego domu i potrzeb użytkowników. Energooszczędne klimatyzatory mogą być droższe, ale z biegiem czasu pozwalają na osiągnięcie niższych miesięcznych rachunków za media.

Rodzaj systemu

Koszt instalacji klimatyzatora może zależeć od rodzaju systemu klimatyzacji, który wybierzemy. Na rynku dostępnych jest kilka opcji. Ze względu na budowę te urządzenia dzieli się na klimatyzatory typu monoblock, split i multisplit.